
ROI – Tilbageblik på 2024
Året der er gået, har været fyldt med spændende aktiviteter, nye events, udfordring og store præsentationer. Målet for ROI er at skabe et fællesskab som favner bredt og når ud i hele lokalsamfundet. Vi skal give noget tilbage til medlemmerne og de frivillige, vi er nået langt, men vi er slet ikke i mål.
Aktiviteterne i 2024 har været mange, vi er stolte af hver og en, men vi har desværre ikke tiden til at fortælle om dem alle. Men vi kan bla. nævne
Aktiviteter og Begivenheder
Fokus på Frivillighed
Der er en anden måde at tænke frivillighed på i 2024. Mange vil gerne være frivillige, men det at binde sig til noget i en 2-årig periode er svært, så vi skal tænke anderledes, her arbejder vi med at oprette specifikke arbejdsgrupper.
Det er vigtigt for ROI at opretholde de frivillige. Hvis det kræver, at vi kigger på en anden måde at gøre brug af deres evner, tid og lyst, må vi være omstillingsparate. Det er noget, vi har meget fokus på.
2024 – Et år med en ansat
2024 er også det første år hvor ROI har valgt at have en ansat. Det har været en læringsproces for alle. Med en ansat har vi haft mulighed for at have et utroligt højt aktivitetsniveau. Samt er vores samarbejder blevet udvidet på mange fronter, specielt med skolen og div. sponsorere.
De mange tiltag der er blevet iværksat og smittet af på hele foreningen, men vi er især stolte over hvordan fodbold og gymnastik har været i stand til at øge tilslutningen. Medlemstallet i gymnastik er steget med 25% og fodbold 15%
Vi har i bestyrelsen valgt at vi skal undersøge muligheden for at Rask Mølle kan blive beriget med en kunstgræsbane. Projektet er godt i gang, byggetilladelsen og projektbeskrivelse er på plads. Der er modtaget interessetilkendegivelser og vi har skudt gang i fondsøgning, vi synes selv det er et rigtig fedt projekt!
Et projekt som længe har været på dagsorden har været et nyt tennis/petanque hus. Det har været en hård proces at få en byggetilladelse på plads, den har vi lige modtaget og vi kan nu starte næste fase op,
Vi arbejder altid på at blive en bedre forening, hvilke værktøjer kan vi give bestyrelsen, for at lette deres arbejde. De frivillige er en vigtig del af ROI’s DNA og det er drivkraften bag vores forening. Derfor er det vigtigt at vores ansat kan støtte og vejlede de frivillige, både på og uden for banerne, så vi sammen står endnu stærkere. De skal være trygge, vide der er styr på det administrative del, en del som er blevet ressource tung for en idrætsforening igennem de seneste år. Der er et utal af regler og lovgivning der skal overholdes, der skal hentes børneattester, spillemyndighed mm, samt er der hele den økonomiske del der skal være efter retningslinjerne. Og netop retningslinjer værdsætter vi højt at følge, for det er ikke kun en person men mange der står bag.
ROI bliver ofte benytte som reference i mange forskellige henseende, vi er blevet inviteret til at holde oplæg, har været flittig gæst i radioen/TV. Når man kommer rundt i div byer/kommuner, har ROI et utroligt stærkt navn, og der kigges imponeret efter de ting vi gør. Vi bliver ofte kontaktet for sparring, selvom vi blot er en ”lille idrætsforening”.
I 2024 har vores fokus været trivsel blandt de frivillige samt investeringer i dem og og vores medlemmer, da vi mener at en attraktiv idrætsforening skal være et tiltrækningspunkt som et lokalsamfund som Rask Mølle. Kombineret med dårligt vejr og begrænset Padel muligheder og manglende sponsorater/fonde, har desværre medvirket til et samlet underskud. Det er ikke tilfredsstillende men har været et aktivt valg, der vil som fortsat være fokus på frivillige, medlemmer og økonomi i det kommende år.
Hver eneste nye tiltag og investering bliver nøje overvejet og vendt i bestyrelsen, så den vej der bliver valgt for ROI, er en fælles beslutning.
Derfor kan vi kun, igen opfordrer til man i Rask Mølle/ ROI, husker den gode tone, og tænker på de personer der er involveret. Det er stadigvæk bestyrelsen der stille rammer og regler for foreningen, vi er meget mere end en enkelt person.
Hvad byder 2025 på?
Det kan man aldrig vide med sikkerhed, men vi har allerede mange ting i kalenderen og ser frem til endnu et år i udviklingens tegn.
Endvidere skal der lyde en kæmpe TAK til afgående bestyrelsesmedlemmer samt de, der fortsætter. I gør et kæmpe stykke arbejde.
Sammen vil vi byde de nye medlemmer velkommen og glæder os til fremtidens arbejde. Vi starter med en træner/bestyrelsesaften/workshop fredag den 21.02.25.
Ligeledes skal der lyde en TAK til ROI’s Venner, sponsorer og samarbejdspartnere igennem 2024. Vi glæder os til 2025.
Ungdomsudvalg
De unge mennesker har sammen lavet denne beretning og ville gerne have været her selv, men sporten for dem fylder en speciel plads for dem alle, og skal følges tæt, så det navigerer i, i alt vi laver, så de har plads til det hele de brænder for.
De unge siger:
Året hvor der igen blev etableret et ungdomsudvalg i ROI. Ansøgningsrunde og oplæg på skolen, gav et udvalg på 6 friske unge. Grænse overskridende men tak for udfordringen.
Møderne er effektive, kommunikation foregår på snap, unormalt vil nogen sige, men det fungerer fos os, men vi er meget engageret.
Vi var hurtige til at kaste en masse ideer op om ting vi gerne ville, (Funny Night, Disco, Nerf, Loppemarked, Juletræsfest, Sjov i hallen mm) og ligge det i skemaer, der skal lidt justeringer til, men det er vi også klar på. Anja holder os i snor
Vi har de unge mennesker i by og opland for øje og går ind i det med oprejst pande.
November var første event på plakaten, Funny Night med 70 deltagere var en start succes, det blev ikke til meget søvn, men masser af grin.
2025 var vi klar med Nytårsdisco hvor 82 deltagende festglade børn endnu en succes, og vi ser frem til at præsentere flere event i den kommende tid.
Ugen op til Nytårsdisco var vi i P4 trekanten og fortælle om det at være ung og frivillig, det er også lidt overvældende og skal sådan noget. Men fedt af DIF har det for øje og fokus på os.
Til sommer skal vi desværre have første udskiftning da to skal på efterskole, der er allerede flere i kø, så det bliver også en spændene proces.
Vi vil gerne sige en stor tak til ROI og ROI`s venner for støtte og mulighed vi har fået, samt den store opbakning vi har mødt fra alle i lokalområdet.
Badminton
Badmintonsæsonen 2024 har været en fin sæson.
De fleste af banerne har været booket, men det har det været en kunst at få mest muligt ud af hallen, når den er reserveret til badminton.
Vi har afprøvet forskellige tiltag: 1. Leje af enkelte banetider november og december med Pay by Play – 100 kr. for en enkelt times brug af badmintonbane. 2. Nedsat pris for dem som ønsker at starte med at spille badminton halv sæson (fra januar 2025).
Resultatet bliver at badminton fortsat giver et lille overskud. Herfra skal lyde et stort TAK til alle badmintonspillerne, der bringer kampgejst og hygge i hallerne mandag og onsdag aften.
Håber I fortsat vil benytte jer af muligheden i sæsonerne frem. Kontakt gerne bestyrelsen i ROI, hvis der er gode idéer eller ønsker om nye tiltag i badminton – ellers hvis I kender nogen som har lyst til at være træner for børnebadminton.
Gymnastik
Med fare for at lyde lidt ”Gammel i gårde” så plejer vi at finde beretningen frem fra tidligere og rette lidt til og tilføje, samt ændre lidt, så ved vi, Vi kommer omkring det vigtigste, stigende medlemstal, holdfordelinger, opvisningen m.m.
Det har vi i år gjort lidt anderledes, da 2024 på mange måder været anderledes for os i gymnastikudvalget, da vi jo i ROI er fulgt med i udviklingen på foreningensfronten og som alle her ved, har fået en ansat.
Det har lettet vores arbejde betydeligt, alt lige fra billetter, søge midler, tøj til træner og udøvere og sågar en opvisningsdag med alt hvad det indebar af sponsorer og opsøgende arbejde har vi sat de ydre rammer op og så har Anja fået lov at løbe med Bolden. En af de første større opgave, hun fik var at lave en opvisningsdag og som sagt så gjort.
Dagen var knap overstået da beslutningen om at gentage succesen blev truffet.
Så d. 29. marts i år forventer vi at tage imod godt og vel det dobbelte antal gymnaster af i 2024 , så over 700 idrætsudøvere samt forældre og bedsteforældre forventes at gæste Rask Mølle idrætscenter den lørdag og vi håber nu bare parkerings faciliteterne herude slår til.
Af de 700 gymnaster er en stor del vores egne, vi har bl.a.
Når jeg nævner drengeholdet specifikt så er det jo fordi vi i flere år har kæmpet for at få flere drenge i gymnastikken, nu har man heldigvis også fået øjnene op for det på landsplan at der mangler drenge i vores sport.
I april 2024 skrev en af guruerne inden for foreningsgymnastik
At han havde deltaget i juniorstævnet i Vejle et fantastisk stævne med god stemning, men,
Af de imponerende 1382 gymnaster, der fyldte gulvet, var kun 124 af dem drenge. Det er bare 8,9%! Tallene taler deres tydelige sprog¨, skrev han
Og det passer så ikke engang for min grandfætter fra Viborg skulle have været med og måtte springe det over pga. et brækket ben og ligeledes havde den ene af de to drenge fra DGI Sydøstjylland NORD også pådraget sig en skade og var derfor heller ikke med pta. De begge figurerede i statistikken.
Hvorfor nævner jeg så både DGI og mine familierelationer, det er for at få generalforsamlingen her til at forstå hvor stolte vi er af, at vi takket være lidt benarbejde bl.a fra Anjas side, hvor hun i august for skolen lavede en kanon drengedag, med tre dygtige instruktører udefra for os og vi derudover har lavet en ændring på måden at gå til gymnastik på, sluttede 2024 med at vi i ROI i alderen 0 til 3 klasse har 25 % drenge og på vores nytænkte POWERTEAM om Fredagen nu har hele 50 procent drenge.
Ikke kun Powerteam har været en succes, også vores nye familiehold har fået stor opbakning, og bl.a. skabt bevægelse på skemaet for et par 25+er, hvilke vi ellers desværre ikke har det store held med at ramme i vores afdeling, men med støt stigende medlemstal alligevel hører i os, ikke brokke os.
Lige før jul kom julemor (alias Anja) forbi flere af vores hold med trøjer i den flotteste julerøde med klubbens sponsorere på ryggen, med sig i sækken var også en minitrampolin som vi blandt andet har fået penge til ved Vennerne, det kræver flere redskaber når vi har fremgang i medlemsantallet, vi takker vennerne for den store opbakning i altid viser os og også tak til ROI´s sponsorer for flot tøj både til udøvere og trænerteamet.
Og en tak til Anja både for at ”løbe med bolden” på det vi selv syntes er gode ideer, men også for at holde os i ørerne, minde os om deadlines huske ar det er sidste tilmelding til AWARD, første tilmelding til børnedage, nu skal der indsendes børneattester, vi mangler at udfylde kontrakter på… og så videre, det behøver vi til tider. (nok lidt for ofte)
Vi skal også i år sige tak for indsatsen til Pia, Dorthe og Susan, I har hver især budt ind med så meget forskelligt, men af forskellige årsager vælger I at takke af for denne gang, men I skal vide I bliver savnet.
Med det var dette var ordene for ROI Gymnastik 2024 uden hjælp fra AI eller tidligere beretninger, håber I syntes vi kom omkring det vigtigste.
Vi ser nu frem mod vores opvisninger i marts og håber de forløber lige så succesfuldt som sidste år.
Fodbold
Det er tid til at gøre status over fodboldsæsonen 2024, og vi har igen haft et virkelig begivenhedsrigt og hektisk år med utrolig meget fart på.
Der er sket så mange spændende ting i løbet af året, som jeg vil komme ind på i min beretning.
Ungdom
Fodboldafslutning Sankt Hans Fest
Fodboldskole i uge 27
Indendørs sæson 2024
Senior
Egelinds Julestævne
Fremtidsplaner
Tak til
Afslutning
Min tid i fodboldudvalget er ovre og det har været et spændende, lærerigt arbejde og nøglerne bliver nu afleveret videre til et engageret og motiveret nyt fodboldudvalg, som vil bygge videre på det stærke fundament, vi i samarbejde har opbygget.
Der er gode planer og en rød tråd i deres kommende arbejde, og det er vigtigt at de får opbakning fra alle fodboldinteresserede i og omkring Rask Mølle.
De vil gøre et kæmpe stykke arbejde for fodbolden, men husk at vi alle sammen er mennesker med familier, arbejde og andre interesser, så selvom udvalgsmedlemmerne brænder for deres opgaver, er der også grænser for hvad de kan overkomme.
Så hjælpe dem gerne, så vi får det bedste ud af fodbolden i ROI.
Det var ordene fra fodbold og jeg glæder mig til at følge den kommende sæson fra sidelinjen.
Petanque
Jeg har været Formand et 1 år nu. Det har været et spændende år indimellem, somme tider lidt for spændende, især når vores arrangementer var ved at drukne i regn og oversvømmelser inde i klubhuset.
I sommer havde vi 4 hold med i kvartet turneringen, men desværre kun 1 hold i vinterkvartetturneringen.
Torsdagsmix som afholdes rundt om i forskellige klubber havde god tilslutning da det blev afholdt i Rask Mølle.
Vores højdespringer var vores eget stævne ” Rask Mølle Open” der var 76 deltagere og vi spillede på åbne baner og havde en rigtig god dag på trods af diverse oversvømmelser både ude og inde.
Så havde Karen og jeg arrangeret julefrokost som blev afholdt hos mig i vores fælleshus. Det var et forsøg på at skabe lidt mere sammenhold i klubben i vintermånederne. Selvom det blev arrangeret med kort varsel var der rigtig god tilslutning med 21 ud af 30 medlemmer og det måske medført at der har været lidt flere til træning efterfølgende.
Floorball
Opstarten var lang, flere skader, div andet sport der skulle færdiggøres eller var opnået på ny, men nu er der gang i spillet og det er dejligt at se.
1 Børnehold, der løbende bliver flere og flere spillere, men de hygger sig og får sved på panden. Deltager i Kidz stævne i Skanderborg.
2 Voksne hold, ung og ældre, så det er lidt på to forskellige bane str. Og niveauer, den ene lidt mere efter regler og arrangere selv kampe med andre klubber, hvor det andet er noget mere hård og fokus på at få sig rørt.
For begge hold gælder at der er en sport og plads til de der evt ikke lige er til det mest almindelige som fodbold, håndbold og gymnastik. Man får motion og bliver en del af holdsport, hvor man kan være med lige meget niveau eller erfaring.
Padel
Vi startede ud med at blive en del af forretningsorden og bestod nu af et udvalg.
Intentionerne var mange og der har været sat gang i div træninger, event og turneringer.
DGI har været forbi med træning, der er afholdt begynder træning samt opfølgning. I sommers var vi med i Aktiv ferie med i alt 12 børn der deltog an dag med stor succes.
Vi har været ramt af det danske vejr, og har desværre ikke haft det forventede forbrug på banerne, men kan se når vejret er med os er bookingerne der, så vi håber på bedre vejr i 2025.
Ligeledes vil det også ligge op til flere turneringer, træninger, event mm.
Vi glæder os til at se jer på banerne.
Tennis
Året startede med, at vi mødtes en seks otte stykker til klargøring af baner, som vi altid gør, og det var nogle hyggelige og effektive timer, som endte med pølser hos Frank i Klubhuset.
I forbindelse med Sankt Hans Festen, havde vi rykket den årlige tennisturnering fra søndag formiddag til fredag eftermiddag, så man også kunne få flere med, som måske ikke sov tømmermændene ud om søndagen.
På trods af lidt regn, der heldigvis kom lidt senere, var det en fin dag med god tilslutning.
Fik efterfølgende at vide af flere medlemmer, at man ikke kunne se opslaget vedr. tennisturnering på Facebook, men kun på ROI´s hjemmeside…men det ved jeg, at vi efterfølgende er blevet meget bedre til…og så sætter vi en tilmeldingsseddel op nede ved banerne, som det før er gjort.
Vedr. banerne, har der været lidt ”murren” over, at de ikke er gode nok, specielt linjerne, der har en tendens med at ”hoppe” op, når det har været vådt, og baner der ikke er helt jævne nogle steder…og der er blevet forespurgt, om vi ikke kunne få lavet baner ”udefra”.
Jeg talte så med Søren fra Uldum tennisklub mht, hvad de gjorde, og han fortalte, at de også selv gjorde deres baner klar, og det samme gjorde Løsning tennisklub..da det er MEGET bekosteligt. Søren sagde også, at hvis han skulle sige noget..så var Rask Mølles baner meget bedre, end deres..
Så vi er blevet enige om fortsat selv at vedligeholde banerne, og så er vi i processen med at bestille nogle nye net, der trænger til udskiftning efter 15-20 år på bagen… så Mogens kan blive fri for at sidde og lappe huller ved hver sæsonstart.. 😉
Ved denne sæson var der ca. 33 betalende medlemmer, som er nogenlunde det samme som sidste sæson.
Vi er selvfølgelig berørt af, at der også er padelbaner til rådighed.. og sådan er dét.
Vi må se, om vi kan lave lidt flere sociale tiltag med lidt flere tennisturneringer, da det faktisk er rigtig hyggeligt, hvor man også får en øl eller vand og nogle grillpølser bagefter..Og så håbe på godt vejr..som vi også har lidt under denne sommer.
Det var, hvad jeg havde at bidrage med for denne gang.